Gürani Doğan Web Sitesi


 Ana Sayfa

 Biyografi

 Kitaplar

 Zakirlik

 Söylenceler

 Linkler

 İletişim
 

 Kamışlı Köyü

 
 

Gürani Doğan

                                                        Fotoğraf: Bekir Karadeniz

 

 

Gürani Doğan

1956 yılında Sungurlu’nun Kamışlı köyünde doğdu. Asıl adı İsmail Doğan Kamışlı’dır. Küçük yaşlarda aşıklık geleneğini ve bağlama çalmayı öğrenmeye başladı. Önce dayısı aracılığıyla sonra da Aşık Yarebülbül’ün yardımıyla bağlama ve geleneğe ilişkin bilgisini pekiştirdi.

Ortaokul yıllarından beri şiir yazan Aşık Gürani, köylerine gelip giden aşıklar aracılığıyla da birçok yöre tavrı ve deyişi öğrendi. 1974 yılında Almanya’ya yerleşti.

Gürani Doğan, kendi şiirlerinin yanında başka aşıkların şiirleri ve yaşamlarından kesitler veren kitap çalışmaları da yapmaktadır.

Avrupa’nın çeşitli yerlerinde kültür etkinliklerine katılan Gürani Doğan, kendi şiir ve deyişlerini seslendirmesinin dışında Türkiye’nin çeşitli yörelerinden de birçok türküyü arşivlere aktardı.

Sevdadan toplumsal taşlamaya dek her konuyu işleyen Gürani Doğan, yaşadığı bölgedeki aşıklara ilişkin »Bal Çiçekleri« (1995), Aşık Dursune Bacı’nın yaşamı üzerine »Gül Olmak İstedim« (1995) ve »Alevilikte Ön Bilgiler ve Cem, Zakirlik« (1998), »Aşık Yarebülbül, Yaşamı ve Şiirleri« (2002) adlı araştırmalarının yanında, şiirlerinin bir bölümünü »Sevgi Kuşağı« (1993) adlı kitapta topladı.